logo

#58 What is friendship?

Czym jest przyjaźń..? Tak naprawdę chyba każdy zadaje sobie to pytanie.
Odpowiedzi może być wiele, bo to jakże powszechne zjawisko ma masę twarzy.
Jest naszym ratunkiem z tonącego statku; osobą z pokrewną duszą, chłopakiem, dziewczyną, bratem lub siostrą..


Słownikowa definicja przyjaźni brzmi następująco:
«bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości i zaufaniu;
też: życzliwość, serdeczność okazywana komuś»

Według Arystotelesa, przyjaźń to jedna z cnót. W takim razie czym jest cnota?
W tym znaczeniu to przede wszystkim prawość, szlachetność oraz przestrzeganie etykiety.
Czy możemy powiedzieć, że jest tak w rzeczywistości? Owszem, jednakże nie zawsze.

Opierając się na filozofii Arystotelesa, godzi się oznajmić, że istnieje kilka rodzajów przyjaźni: ta idealna (czyli będąca wartością samą w sobie) i te, które mają tylko i wyłącznie spełniać pewien cel (przyjemność lub użyteczność).
Zatem, jak odróżnić prawdziwą przyjaźń od tej 'fałszywej'?

Niejedni uważają, że wiedzą niemal wszystko o swoich przyjaciołach. Jednak w większości przypadków jest to zwykłe złudzenie i bardzo duża ilość ma na sobie zwyczajną maskę, pod którą kryje się zupełnie inna osoba.
Nieraz "przejechałam" się na tzw. przyjaciołach, którzy przysłowiowo, oddaliby za mnie życie. Nie wszystko jest takie, jakim się wydaje. Jeśli czegoś potrzebują, zawsze są, jeśli nie, nie istniejemy dla nich.. Znacie to? Bardzo powszechny typ "przyjaźni". Niezwykle wyrachowane zachowanie. Tych, którzy tak czynią, bez żadnego problemu można nazwać egoistą. Nie możemy jednak od razu stwierdzić czy aby na pewno, gdyż na jego czole nie widnieje ogromny napis JA, ale spoglądając na czyny, bardzo łatwo odpowiemy sobie na nurtujące nas pytanie.
Wszak smutny jest fakt, że dość sporo ludzi zamęcza się, obwiniając o rozpad tej tzw. przyjaźni, w kółko powtarzając: "to moja wina". Aczkolwiek, będąc w toksycznej przyjaźni, powinniśmy jak najszybciej ją zakończyć..
Nie można wiecznie dawać się wykorzystywać. Nie na tym to polega.

Na świecie istnieją kłamstwa, intrygi, zdrady, jednak czemu się to szerzy? Przecież to złe wartości, a w końcu powinniśmy umieć odróżniać dobro od zła. Czemu ludzie coraz częściej biorą z tego przykład? Niestety na to pytanie nie znam odpowiedzi, ale wiem, że prawdziwego przyjaciela bardzo często poznaje się w biedzie.

Przyjaciel nie patrzy na to, czy chodzisz w markowych ubraniach, butach, albo czy masz wypasionego smartfon'a i ciągle wypchany portfel. Przyjacielem jest osoba, która darzy cię empatią bez względu na wszystko; spędza z tobą czas w miarę swoich możliwości. Dla niej ważny jesteś tylko i wyłącznie ty. Macie wspólne zainteresowania, wspólne tematy. Potraficie śmiać się godzinami bez żadnego powodu, a co najważniejsze, jesteście wobec siebie szczerzy.

Przyjaźń równie dobrze możemy odnaleźć w związku. I tak właściwie powinno być - związek powinien opierać się na przyjaźni, bo w końcu to ta druga osoba podtrzymuje nas na duchu, wspiera, stara się pomóc na każdy możliwy sposób.
To do niej mamy zaufanie i to ona otacza nas swoją opieką, dba o nas.

Zatem czym jest przyjaźń?
Uważam, że to wzajemne uczucie, szczera, zażyła relacja,
której nie da się ot tak zniszczyć.

Przyjaźń to my ♥