#58 What is friendship?

Czym jest przyjaźń..? Tak naprawdę chyba każdy zadaje sobie to pytanie.
Odpowiedzi może być wiele, bo to jakże powszechne zjawisko ma masę twarzy.
Jest naszym ratunkiem z tonącego statku; osobą z pokrewną duszą, chłopakiem, dziewczyną, bratem lub siostrą..


Słownikowa definicja przyjaźni brzmi następująco:
«bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości i zaufaniu;
też: życzliwość, serdeczność okazywana komuś»

Według Arystotelesa, przyjaźń to jedna z cnót. W takim razie czym jest cnota?
W tym znaczeniu to przede wszystkim prawość, szlachetność oraz przestrzeganie etykiety.
Czy możemy powiedzieć, że jest tak w rzeczywistości? Owszem, jednakże nie zawsze.

Opierając się na filozofii Arystotelesa, godzi się oznajmić, że istnieje kilka rodzajów przyjaźni: ta idealna (czyli będąca wartością samą w sobie) i te, które mają tylko i wyłącznie spełniać pewien cel (przyjemność lub użyteczność).
Zatem, jak odróżnić prawdziwą przyjaźń od tej 'fałszywej'?

Niejedni uważają, że wiedzą niemal wszystko o swoich przyjaciołach. Jednak w większości przypadków jest to zwykłe złudzenie i bardzo duża ilość ma na sobie zwyczajną maskę, pod którą kryje się zupełnie inna osoba.
Nieraz "przejechałam" się na tzw. przyjaciołach, którzy przysłowiowo, oddaliby za mnie życie. Nie wszystko jest takie, jakim się wydaje. Jeśli czegoś potrzebują, zawsze są, jeśli nie, nie istniejemy dla nich.. Znacie to? Bardzo powszechny typ "przyjaźni". Niezwykle wyrachowane zachowanie. Tych, którzy tak czynią, bez żadnego problemu można nazwać egoistą. Nie możemy jednak od razu stwierdzić czy aby na pewno, gdyż na jego czole nie widnieje ogromny napis JA, ale spoglądając na czyny, bardzo łatwo odpowiemy sobie na nurtujące nas pytanie.
Wszak smutny jest fakt, że dość sporo ludzi zamęcza się, obwiniając o rozpad tej tzw. przyjaźni, w kółko powtarzając: "to moja wina". Aczkolwiek, będąc w toksycznej przyjaźni, powinniśmy jak najszybciej ją zakończyć..
Nie można wiecznie dawać się wykorzystywać. Nie na tym to polega.

Na świecie istnieją kłamstwa, intrygi, zdrady, jednak czemu się to szerzy? Przecież to złe wartości, a w końcu powinniśmy umieć odróżniać dobro od zła. Czemu ludzie coraz częściej biorą z tego przykład? Niestety na to pytanie nie znam odpowiedzi, ale wiem, że prawdziwego przyjaciela bardzo często poznaje się w biedzie.

Przyjaciel nie patrzy na to, czy chodzisz w markowych ubraniach, butach, albo czy masz wypasionego smartfon'a i ciągle wypchany portfel. Przyjacielem jest osoba, która darzy cię empatią bez względu na wszystko; spędza z tobą czas w miarę swoich możliwości. Dla niej ważny jesteś tylko i wyłącznie ty. Macie wspólne zainteresowania, wspólne tematy. Potraficie śmiać się godzinami bez żadnego powodu, a co najważniejsze, jesteście wobec siebie szczerzy.

Przyjaźń równie dobrze możemy odnaleźć w związku. I tak właściwie powinno być - związek powinien opierać się na przyjaźni, bo w końcu to ta druga osoba podtrzymuje nas na duchu, wspiera, stara się pomóc na każdy możliwy sposób.
To do niej mamy zaufanie i to ona otacza nas swoją opieką, dba o nas.

Zatem czym jest przyjaźń?
Uważam, że to wzajemne uczucie, szczera, zażyła relacja,
której nie da się ot tak zniszczyć.

Przyjaźń to my ♥
You May Also Like

8 comments

 1. O prawdziwych przyjaciół jest trudno w ostatnim czasie!
  Zapraszam do siebie: http://cennettt.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Z ludźmi niestety często trzeba na dystans. Niestety dobrych przyjaciół nie jest łatwo i jak to się mówi prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Życzę Ci pięknej przyjaźni, bo te prawdziwe zostają na lata i mimo różnic, które dzielą z kimś takim zawsze się dogadasz. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. przyjaźń to najpięknieszy dar od drugiego człowieka. ja mam wąskie grono przyjaciół ale kontakt z nimi otrzymuję od lat i to jest piękne :) obserwuję:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od kiedy w szkole podstawowej zawiodłam się na przyjaźni, staram się nie używać tego pojęcia,wolę koleżanka od serca- w zasadzie jest to to samo ale z mniejszymi oczekiwaniami :). Warto dbać o te bliskie relacje :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dla mnie przyjaźń to jest coś wyjątkowego i bardzo małą ilość osób darzę tą "etykietką". Ale jeśli chodzi o to, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, to nie do końca się z tym zgodzę. Część ludzi jest przy nas bo czują się dobrze, lepiej, że mają więcej, a z czasem jak zaczyna się coś mieć to powoli znikają, bo nie są nad nami. Trzeba patrzeć na człowieka a nie okoliczności. W ostatnim czasie, zaryzykuję stwierdzeniem, że prawdziwych przyjaciół poznaje się właśnie w dostatku, kiedy nic od Ciebie nie chcą. :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednakże warto mieć na uwadze, że 'bieda' nie oznacza tylko stanu majątkowego, może to być również trudna sytuacja życiowa, nie koniecznie związana z pieniędzmi. Każdego może spotkać coś przykrego i właśnie wtedy bardzo często pojawia się taka osoba, która wyciąga nas z dołka. Może nie zawsze tak jest, może są przypadki o których mówisz, świat jest ogromny:)

   Usuń
 6. Oj tak, bardzo łatwo się na kimś przejechać, nawet na osobie, którą znamy od lat i darzymy ją zaufaniem, a to boli najbardziej. Mimo wszystko trzeba próbować i nie odgradzać się od ludzi ze względu na strach przed zawodem, bo to jeszcze gorsze. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Łatwo komuś pochopnie zaufać i się przejechać ... :/ karolinaaag

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za szczery komentarz i zachęcam do pozostania na dłużej ☺